نسخه شماره 2.5.1

مجلس عملکرد سازمان ملی جوانان را بررسی می‌کند
نشان سازمان ملی جوانان
از میان متن

  • علت تحقیق و تفحص از سازمان ملی جوانان کوتاهی این سازمان در اجرای وظایف عنوان شده‌است.
مردمک
پنج‌شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۸۹ - ۰۴:۵۱ | کد خبر: 53458

به دلیل ابهام در صرف هزینه‌ها، طرح تحقیق و تفحص از سازمان ملی جوانان در مجلس مطرح شد.

طرح «تحقیق و تفحص از سازمان ملی جوانان» روز گذشته، 26 خرداد در مجلس اعلام وصول شد. این طرح به دلیل ابهام در صرف هزینه‌های این سازمان از سوی نمایندگان مجلس مطرح شده است.

به گزارش ایلنا، یکی از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس، دلیل تحقیق و تفحص از سازمان ملی جوانان را کوتاهی این سازمان در اجرای وظایف و ابهام در هزینه كردن اعتبارات است.

داریوش قنبری با تاکید بر اینکه سازمان ملی جوانان بخش اعظمی از اعتبارات خود را برای مسایل «نا به جا» و «تبلیغاتی» هزینه می‌كند، گفت: چندی پیش بر روی سایت سازمان ملی جوانان (ساج) مسایل سخیفی در رابطه با شرایط جوانان برای ازدواج منتشر شد كه جای تاسف دارد.

گفته‌های آقای قنبری به  خبر صدور «گواهی‌نامه تخصصی ازدواج» برمی‌گردد که در اسفند ماه گذشته محسن زنگنه، رئیس سازمان ملی جوانان استان تهران آن را اعلام کرد.

دریافت این گواهی‌نامه که به پیشنهاد محمود احمدی‌نژاد اجرایی شد، مشروط به گذراندن یک دوره تخصصی در سازمان ملی جوانان است.

سال گذشته نیز نمایندگان مجلس نسبت برخی از ابهامات در عملکرد سازمان ملی جوانان انتقاد کرده بودند.

جواد آرین‌منش، عضو هیات رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس دی‌ماه گذشته در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: با توجه به گذشت 10 سال از عمر سازمان ملی جوانان باید در مورد شرح وظایف، ماموریت‌ها، اعتبارات و نقش این سازمان بازنگری صورت گیرد.

طرح تحقیق و تفحص از سازمان ملی جوانان به دلیل ابهام در صرف هزینه‌ها در حالی به مجلس رفته است که بر اساس قانون بودجه سال جاری، بودجه سازمان ملی جوانان حدود 30 درصد افزایش یافته است.

این نخستین بار نیست که سازمان ملی جوانان از بودجه قابل توجه برای ساماندهی وضعیت جوانان در کشور برخوردار می‌شود.

هیات دولت در بهمن ماه سال 87 در مصوبه‌ای سازمان ملی جوانان را موظف به طراحی و تاسیس مراکز ویژه همسریابی و مشاوره بعد از ازدواج در کلان‌شهرهای کشور کرد.

در همین راستا، مبلغ چهار میلیارد ریال اعتبار برای ستاد ساماندهی امور جوانان در لایحه بودجه سال 1388 کل کشور پیش‌بینی شد و به سازمان ملی جوانان اختصاص یافت.

ازدواج جوانان در کشور تنها معضلی است که سازمان ملی جوانان مورد تاکید قرار داده‌است. در حالیکه ممنتقدان عملکرد این سازمان اعتقاد دارند که برنامه ریزی برای اوقات فراغت جوانان و بهره‌گیری از نیروهای جوان برای آبادانی کشور نیز در شمار وظایف این سازمان محسوب می‌شود.

داریوش قنبری، عدم برنامه‌ریزی مناسب در زمینه اوقات فراغت جوانان را از دیگر محورهای تحقیق و تفحص دانست و گفت: فصل تعطیلات آغاز شده‌است و بخش عظیمی از جامعه كه دانش‌آموزان و دانشجویان هستند برنامه خاصی برای اوقات فراغت خود ندارند و سازمان ملی جوانان نیز برای آنها برنامه خاصی تدارك ندیده‌است.

در حال حاضر 36 درصد جمعیت كشور بین گروه سنی 19 تا 29 سال قرار دارند كه با احتساب نوجوانان و افراد 30 تا 35 سال، این رقم به نیمی از جمعیت ایران می‌رسد.

سازمان ملی جوانان حدود 10 سال پیش بر اساس قانون برنامه سوم توسعه و با هدف حل مسایل جوانان، اعتلا و رشد نسل جوان کشور و استفاده بهینه از استعدادها و توانایی‌های نسل جوان تشکیل شد.

ریاست این سازمان در حال حاضر بر عهده مهرداد بذرپاش است. با انتصاب محمود احمدی‌نژاد به‌عنوان شهردار تهران، آقای بذرپاش ریاست گروه مشاوران جوان را برعهده گرفت. مهرداد بذرپاش پیش از ریاست سازمان ملی جوانان مدیرعامل شرکت خودروسازی سایپا بود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی