نسخه شماره 2.5.1

اعتراض زیباکلام به عدم صدور مجوز کتابش درباره اسراییل
صادق زیباکلام، استاد دانشگاه و تحلیلگر سیاسی /عکس از فارس
از میان متن

  • آقای زیباکلام امروز به ایلنا گفت که پیش از این به کتاب «الف مثل اصلاحات» که مجموعه‌ای از مقالات و مصاحبه‌های او که در دوره دوم ریاست جمهوری محمد خاتمی است، اجازه انتشار داده نشد.
مردمک
شنبه ۰۷ مرداد ۱۳۹۱ - ۲۰:۴۲ | کد خبر: 72350

صادق زیباکلام نسبت به عدم صدور مجوز انتشار کتابی که درباره چگونگی شکل‌گیری کشور اسرائیل است، اعتراض کرد.

صادق زیباکلام، استاد دانشگاه و تحلیلگر سیاسی روز شنبه، هفتم مردادماه به خبرگزاری کار ایران، ایلنا گفت که مسئولیت انتشار کتاب «تولد اسراییل» برعهده انتشارات روزنه است.

خبر رد مجوز این کتاب را مقامات ارشاد روز پنجشنبه، پنجم مرداد به این انتشارات اعلام کردند.

او همچنین گفت که از اول هم از دریافت مجوز برای این کتاب چندان مطمئن نبوده و حدس می‌زد که مقامات ارشاد با چاپ آن موافقت نکنند.

صادق زیباکلام با اشاره به پیگیری عدم صدور مجوز برای کتابش از کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، تاکید کرد که در نامه‌ای سرگشاده به رئیس‌جمهوری در این مورد اعتراض خواهد کرد.

او یک ماه پیش به خبرگزاری ایسنا گفته بود در کتاب «تولد اسراییل» با نگاهی به منابع تاریخی از زمان حضرت ابراهیم تا حضرت مسیح به مرور تاریخ قوم یهود و چگونگی شکل‌گیری اسراییل پرداخته است.

به گفته او جلد دوم این اثر از قرن دوم میلادی تا سال ۱۹۴۸ را دربر می‌‌گیرد و با بررسی چگونگی مهاجرت یهودی‌ها به سرزمین فلسطین و همچنین مرور رویداد‌های تاریخی ـ سیاسی، سعی می‌کند به تبیین چگونگی شکل‌گیری اسراییل بپردازد.

آقای زیباکلام امروز به ایلنا گفت که پیش از این به کتاب «الف مثل اصلاحات» که مجموعه‌ای از مقالات و مصاحبه‌های او که در دوره دوم ریاست جمهوری محمد خاتمی است، اجازه انتشار داده نشد.

او گفت که این اثر با حدود ۳۰ مورد ایراد مواجه شده که اصلاح بسیاری از آن‌ها به قیمت حذف کامل آن بخش از کتاب منجر می‌شود.

اگرچه در تمام سال‌های پس از انقلاب، ممیزی کتاب وجود داشته، اما از زمان روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد، شدت گرفته است.

میزان سانسور کتاب در دولت‌های نهم تا جایی پیش رفت که حتی محمود احمدی‌نژاد در مناظره‌ معروف تلویزیونی‌اش با میرحسین موسوی در جریان تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری ۸۸ این تنها نکته‌ای بود که او به عنوان ضعف در دولتش پذیرفت و گفت در این زمینه تجدیدنظر می‌کند.

۲۹ تیرماه سال گذشته نیز رهبر جمهوری اسلامی خواستار جلوگیری از ورود کتاب‌های به زعم او «مضر» به جامعه شد. او گفت که نمی‌توان بازار کتاب را آزاد گذاشت تا کتاب‌های «مضر» وارد جامعه شوند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی